sobota, 24 listopada 2012

Uprawa warzyw

 Zakładanie warzywnika


Najzdrowsze są potrawy gotowane z warzyw, które nie były długo przechowywane, a uprawiano je na nawozach naturalnych. Własny warzywnik pozwoli wypróbować naturalne metody uprawy i sami też zadecydujemy, co posadzimy, a potem dostarczymy naszym organizmom. Warto siać i sadzić podstawowe tradycyjnie uprawiane warzywa, takie jak cebula, marchew, pietruszka, por i seler, buraki, kapusty, sałata i dynia, ale oferta firm nasiennych jest coraz szersza i możemy na grządkach mieć interesujące nowe odmiany czy gatunki. Dzięki temu urozmaicimy nasz jadłospis o nowe potrawy.
Jak postępować przy zakładaniu warzywnika? Nasi przodkowie obserwowali uprawiane rośliny i wyciągali wnioski, które pozwalały osiągać wyższy plon. Warto wracać do ich doświadczeń i wypróbować je właśnie w ogródkach przydomowych.
fot: Wikipedia

Zmianowanie roślin

Ze względu na potrzeby pokarmowe rośliny uprawne można podzielić na trzy grupy: o dużych, średnich i małych wymaganiach. Pierwsza to pomidor, seler, por, sałata, ogórek i inne dyniowate oraz kapustne. Do drugiej grupy zalicza się cebulę oraz warzywa korzeniowe, np. marchew, buraki, rzodkiew i rzodkiewkę, cykorię, roszponkę, rośliny przyprawowe. W trzeciej znajdują się rośliny motylkowe, które włączają w obieg azot z powietrza i fosfor pozostający w glebie, a niedostępny innym roślinom. Wykorzystując tę wiedzę, uprawia się na zagonie rośliny z grupy pierwszej, w następnym roku z drugiej, a w kolejnym – z trzeciej. W ten sposób rośliny z jednej grupy pojawiają się na tym samym miejscu co trzy lata, a zasoby gleby są najlepiej spożytkowane.

Uprawa współrzędna

Rośliny wydzielają substancje, które mają korzystny lub niekorzystny wpływ na inne. Znając ich wzajemne oddziaływanie, można rozmieszczać je odpowiednio na zagonach:
  • marchew i cebula chronią się wzajemnie przed szkodnikami (połyśnica marchwianka i śmietka cebulanka);
  • buraki doskonale rosną w sąsiedztwie cebuli, fasoli karłowej, porów, kapusty i dobrze oddziałują na te warzywa;
  • cebula, szczypiorek i czosnek są złymi sąsiadami dla grochu i fasoli, a dobrymi dla pomidorów i truskawek;
  • dla kapusty dobrym sąsiedztwem są buraki, sałata, selery;
  • dynia nie powinna rosnąć w bezpośrednim sąsiedztwie ziemniaków, natomiast warto sadzić ją razem z kukurydzą i fasolą. 

Pożyteczny i efektowny warzywnik  

 tokaj

Ogród warzywny będzie wyglądać atrakcyjnie, jeśli oprócz roślin uprawnych posadzimy w nim także rośliny kwitnące. Do tradycji ogrodów wiejskich należy tworzenie ogródków, w których obok siebie rosną warzywa i rośliny ozdobne niewymagające szczególnej pielęgnacji. Pięknie kwitną cynie, slazówka, godecja, astry, smagliczka. Ale są znane powszechnie, a nie zawsze doceniane rośliny, które powinny zawsze rosnąć wśród warzyw, bo pomagają w walce ze szkodnikami. Są to nagietki, aksamitki i kosmos wyniszczające nicienie, łoboda czerwona odstraszająca krety, mięta, której nie tolerują myszy i mrówki, nasturcja wabiąca mszyce tak skutecznie, że inne rośliny są od nich wolne.

Grządki z warzywami jak rabaty 

 

Jeżeli wahamy się, bo chcemy, aby najbliższe otoczenie domu było jego szczególną dekoracją, potraktujmy warzywa jak rośliny ozdobne i wyeksponujmy ich urodę. Wymaga to jednak nowego spojrzenia na uprawiane rośliny i trochę czasu na przekształcenie grzecznych grządek w barwną kompozycje złożoną na przykład z promieniście ustawionych rabat lub regularnych kwater ujętych w ramy ziołowych obwódek.

Podlewanie warzywnika 

 http://static.e-ogrodek.pl/faq/2194f_ogrodek-zdjecia_1_jpg_podlewanie-trawnika-fot-praktiker_1.jpg

Warto zadbać, aby w pobliżu warzywnika znalazło się ujęcie wody, do którego podłączymy wąż zraszacza czy linii kroplującej lub specjalne węże pocące się. Jeżeli używamy zraszacza, najlepiej podlewać rano, bo wtedy zanim słońce zacznie silnie operować, części nadziemne zdążą obeschnąć.  Nie podlewajmy silnym strumieniem, bo na powierzchni gleby tworzy się ubita warstwa, a woda zamiast stopniowo wsiąkać w glebę, spływa w zagłębienie i paruje. Najekonomiczniej jest podlewać glebę pod roślinami – unikamy wtedy zalewania liści, a dzięki mniejszemu parowaniu straty wody są ograniczone

5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł, zapraszam na mojego bloga o uprawach warzyw

    OdpowiedzUsuń
  2. W uprawie warzyw ogromne znaczenie ma jakość wody używanej do nawadniania roślin. Jako źródło czystej wody można wykorzystać tutaj studnię z zbiornikiem hydroforowym - https://www.dostudni.pl/zbiorniki-hydroforowe,c2.html służącym do bieżącego dostarczania wody z studni. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza dla dużych upraw gdzie nierzadko wykorzystywane są spore ilości wody.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Potrzebna będzie też do tego wiedza na temat różnych zagrożeń, które czyhają na Twój ogród. Takim zagrożeniem np. mogą być chwasty. Do zwalczania ich może przydać się taki środek https://www.syngenta.pl/uprawy/warzywa/boxer-800-ec więc warto sprawdzić sobie, jak działa i czy warto się w niego zaopatrzyć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wiecie, że produkt https://www.syngenta.pl/uprawy/warzywa/boxer-800-ec jest bardzo efektywny w zwalczaniu kluczowych chwastów dwuliściennych? Warto w niego zainwestowac.

    OdpowiedzUsuń