poniedziałek, 26 listopada 2012

Odmiany wawrzyw


Jakie warzywa wybrać do uprawy?

Ogromne znaczenie na wyniki Twojej uprawy ma odpowiedni dobór odmian roślin. Dlatego zapamiętaj:
Do uprawy na nowalijki wybieraj wyłącznie gatunki oraz odmiany warzyw, które wydadzą szybko duży plon, są odporne na choroby i ataki szkodników, znoszą błędy w uprawie oraz nie reagują na nieodpowiednie warunki wzrostu akumulowaniem w tkankach azotanów.
Możesz wybierać spośród wielu odmian warzyw i tylko od Twoich preferencji zależeć będzie, które będziesz uprawiać.




  Rzodkiewka wykazująca dużą odporność na niskie temperatury,należy do najpopularniejszych nowalijek . Młode rzodkiewki zjadać można z całymi liśćmi, które są nawet bogatsze w składniki odżywcze niż same zgrubienia korzeniowe. Najlepsze odmiany rzodkiewki polecane do wczesnowiosennej uprawy pod osłonami to: 'Krakowianka', 'Lucynka', 'Opalanka', 'Śnieżka', 'Silesia', oraz 'Mira'. W przydomowych ogrodach oraz na działkach można także z powodzeniem uprawiać rzodkiew białą, która ma wysokie wartości dietetyczne i odżywcze. Jej uprawa nie różni się praktycznie od uprawy rzodkiewki, a najczęściej spotykaną odmianą jest 'Agata'. 


  Sałata jest kolejnym bardzo popularnym warzywem w przyspieszonej uprawie  . Roślina ta dostarcza wiele witamin, związków żelaza, soli mineralnych oraz sporo wapnia, dzięki czemu zyskała uznanie także wśród dietetyków. W przypadku tego warzywa można pokusić się także o uprawę odmian o postrzępionych lub purpurowych liściach, pamiętając jednak, że zwłaszcza te ostatnie wymagają większej ilości światła, aby uzyskać odpowiedni, intensywny kolor.
Polecam takie odmiany jak 'Marta' (odporna na mączniaka rzekomego), 'Królowa Majowych' (już po 30 dniach od posadzenia rozsady można przystąpić do zbiorów), 'Jasia' (uchodzi za jedną z najsmaczniejszych sałat masłowych, odporna na mączniaka), oraz sałatę listkową 'Farsa' (można zbierać pojedyncze liście lub jednorazowo całą rozetę). 


Na nowalijki możesz także uprawiać kalarepę. Uchodzi ona za bardzo zdrowe warzywo o wysokiej zawartości witaminy C. Rozsadę można sadzić od pierwszej połowy kwietnia. Polecane wczesne odmiany to 'Dvorsky'ego' oraz 'Gabi'. 






Również od pierwszej połowy kwietnia można sadzić rozsadę brokułów. Zawierają one wiele witamin, min. witaminę A, C, PP, witaminy z grupy B oraz związki soli mineralnych. Do uprawy wiosennej możesz wybrać odmiany 'Sebastian', 'Wiarus', 'Colonel F1'.
Wyżej wymienione warzywa można zbierać po 30 do 40 dniach od posadzenia rozsady. 


Dłuższy okres wegetacji ma marchew, ale również i to warzywo poleca się na nowalijki. Na wczesne zbiory wybierz odmiany o krótkim okresie wegetacji 70 do 80 dni. Są to min. 'Nektarina' i 'Primo F1'.




2 komentarze:

  1. Jest bardzo dużo różnego rodzaju odmian warzyw i to od nas zależy co tak naprawdę będziemy hodować. Jednak w ogrodzie bardzo przydaje się zbiornik hydroforowy https://www.dostudni.pl/zbiorniki-2000l,c71.html jeśli będziemy mieć problem z dostępem do bieżącej wody.

    OdpowiedzUsuń
  2. Potrzebna będzie też do tego wiedza na temat różnych zagrożeń, które czyhają na Twój ogród. Takim zagrożeniem np. mogą być chwasty. Do zwalczania ich może przydać się taki sposób, o którym przeczytacie sobie na stronie http://www.wartaglass.pl/ochrona-zboz-ozimych-przed-chorobami-to-warto-zrobic-jesienia/

    OdpowiedzUsuń